Praha 25. 6. 2017 - 97. České derby


780.jpg

Hlavním bodem dne bylo 97. České derby České podnikatelské pojišťovny, rovina kategorie Gd-3 na 2400 m pro tříleté klisny a hřebce s celkovou dotací Kč 2 500 000,-, která se rozdělí mezi prvních sedm v cíli. Na programu bylo dalších sedm dostihů včetně čtyř dostihů I. kategorie na distancích od 1200 do 2400 metrů.


Na startu letošní hlavní zkoušky pro tříletý ročník se sešel nejvyšší možný počet startujících, a to 16 koní, další dva (KERABUSH(IRE) a LANDARON) čekali na případné šktnutí účastníků ze startovní listiny a možnost postavit se na start. Favoritem byl BLACK CANYON(FR) - ž. Petr Foret, dosud neporažený ve čtyřech startech včetně Velké červnové ceny I. kategorie. Druhým favoritem byl NAGANO GOLD(GB) - ž. Bauyrzhan Murzabayev, vítěz dvou dostihů III. a IV. kat. a po boji o krátkou hlavu druhý za BLACK CANYONEM(FR) v dostihu II. kategorie. Třetí nejnižší kurz měl STELLAR SPEED(IRE) - ž. Aurelien Lemaitre, pro kterého bylo derby prvním startem na českém závodišti, startoval ve Francii, kde byl dvakrát čtvrtý. Na startu byla jediná klisna SAŠA(GB) - ž. Jan Verner a také jediný kůň českého chovu JOSEPH - ž. Jiří Palík.


781.jpg

Derby bylo odstartováno v 16:34. Při prvním proběhnutí u cílového mezníku byla na špici pole čtveřice PALAZZO CORSINI(IRE) - ž. Martin Laube, BLACK CANYON(FR) - ž. Petr Foret, FIGHTING LIPS(IRE) - ž. Jakub Pavlíček a NAGANO GOLD(GB) - ž. Bauyrzhan Murzabayev, těsně za nimi v řadě srovnaných sedm koní AENEAS(IRE) - ž. Tomáš Lukášek, STELLAR SPEED(IRE) - ž. Aurelien Lemaitre, FELIX(FR) - ž. Jan Rája, NOBLE CLIFFS(FR) - ž. Jack Mitchell, SAŠA(GB) - ž. Jan Verner, DOMINIQUE(FR) - ž. Jaroslav Línek, IRWIN FORGE(FR) - ž. Zdenko Šmida a dále JOSEPH - ž. Jiří Palík, GEORGE BOOLE(IRE) - ž. Róbert Šara, 3 délky za polem ZOCK(FR) - ž. Jaromír Šafář, další 2 délky vzdálený SIR SUN(FR) - ž. Jiří Chaloupka a poslední byl SILVER BALL(FR) - ž. Radek Koplík. V první zatáčce se pole koní výrazně roztáhlo, ve vedení byl NAGANO GOLD(GB), za ním FIGHTING LIPS(IRE), třetí BLACK CANYON(FR), čtvrtý DOMINIQUE(FR), pátý PALAZZO CORSINI(IRE). Po zatočení do cílové roviny vyrazil na první pozici BLACK CANYON(FR), pole se vyrovnalo a roztáhlo do šířky. Ze zadních pozic se na špici pole 200 metrů před cílem začali posouvat JOSEPH a FELIX(FR) a až do posledního metru bojovali o vítězství. První proběhl cílem JOSEPH - ž. Jiří Palík (majitel: Dr.Charvát, trenér: Pavel Tůma), druhý byl o krátkou hlavu FELIX(FR) - ž. Jan Rája, třetí byl o 2 a 1/2 délky GEORGE BOOLE(IRE) - ž. Róbert Šara (který byl v poslední zatáčce na 12. pozici), čtvrtý o 3 délky SIR SUN(FR) - ž. Jiří Chaloupka (v zatáčce na poslední pozici), pátý o 1 a 1/2 délky SILVER BALL(FR) - ž. Radek Koplík (většinu dostihu poslední), šestý o krk AENEAS(IRE) - ž. Tomáš Lukášek, na poslední dotované sedmé pozici byl o 1 a 1/4 délky IRWIN FORGE(FR) - ž. Zdenko Šmida, 8. ZOCK(FR), 9. STELLAR SPEED(IRE), 10. BLACK CANYON(FR), 11. SAŠA(GB), 12. DOMINIQUE(FR), 13. PALAZZO CORSINI(IRE), 14. NAGANO GOLD(GB), 15. FIGHTING LIPS(IRE), 16. NOBLE CLIFFS(FR).


782.jpg

Prvním dostihem slavnostního dne byla rovina III. kat. na 1200 m pro 2-leté. O rychlé tempo se starala DARK ALIGHIERI - Michal Hrouda, za ní byl FINIOS - ž. Martin Laube. V cílové rovině se vnitřní stopou do vedení protáhl QUINTERO - ž. Jan Verner (majitel: Stáj Hradec, trenér: Tomáš Váňa), druhý byl po boji o krk FINIOS - ž. Martin Laube, třetí o krk DARK ALIGHIERI - Michal Hrouda, 4. DRAKYÁDA, 5. SOCHI.


Druhý byl dostih I. kat. na 1200 m pro 3-leté a starší. Favoritem byl MASTER OF GOLD(FR) - ž. Bauyrzhan Murzabayev, vítěz letošního Gomba handicapu. Pole vodila KOBI(GER) - ž. Jaroslav Línek, druhý byl AKBULAT(GB) - ž. Aurelien Lemaitre, třetí DARIEN - ž. Jan Verner. U distančního mezníku se dostal na první pozici HELLO HOBBY(IRE) - ž. Petr Foret, ze zadní části pole se snažila ke dvojici DARIEN a HELLO HOBBY(IRE) přiblížit ANITSCHKA(IRE) - ž. Jan Rája. První místo udržel a po boji o 1/2 délky zvítězil HELLO HOBBY(IRE) - ž. Petr Foret (majitel: Lokotrans, trenér: Luboš Urbánek), druhý byl DARIEN - ž. Jan Verner, třetí o 2 délky ANITSCHKA(IRE) - ž. Jan Rája, čtvrtý o 1 a 1/4 délky MASTER OF GOLD(FR) - ž. Bauyrzhan Murzabayev, pátý o krk AKBULAT(GB) - ž. Aurelien Lemaitre.


783.jpg

Do třetího rovinového dostihu I. kat. na 1600 m pro 3-leté a starší nastoupilo po škrtu FATHER FROSTA(IRE) pět koní, ale i přes to byl dostih kvalitně obsazen - na startu byla DALLY HIT(IRE) - ž. Jiří Palík, Kůň roku 2016; letošní trojnásobný vítěz včetně kategorie Listed v Bratislavě při Turf Gala ALDAR(FR) - ž. Jaromír Šafář a PHU HAI(FR) - ž. Bauyrzhan Murzabayev v minulých letech několikrát vítězný ve Francii. Krátce po startu převzal vedení poslední jmenovaný PHU HAI(FR), druhý byl MONTJEU THIRD - ž. Michal Mach, dále ALDAR(FR) - ž. Jaromír Šafář, ORSSIO(FR)- ž. Jan Verner, poslední DALLY HIT(IRE) - ž. Jiří Palík. Před cílem se na vedoucího koně začal dotahovat ALDAR(FR), ale PHU HAI(FR) - ž. Bauyrzhan Murzabayev (majitel: Leram, trenér: Ing. Václav Luka) náporu odolal a o zvítězil o 1/2 délky, druhý byl ALDAR(FR) - ž. Jaromír Šafář, třetí o 2 délky DALLY HIT(IRE) - ž. Jiří Palík, čtvrtý o 2 a 1/2 délky MONTJEU THIRD - ž. Michal Mach, pátý o 1 a 1/4 délky ORSSIO(FR)- ž. Jan Verner.


784.jpg

Čtvrtý dostih byl 58. Zlatý pohár I. kat. na 2400 m pro 4-leté a starší. Po škrtu VICTORY BOWL(FR) bylo ve startovních boxech 9 koní. Favoritem byl SOLAR ECLIPSE(GB) - ž. Bauyrzhan Murzabayev, letošní vítěz v I. kategorii a čtvrtý v Bratislavě v Gd-3. Po startu byl nejrychlejší ALWAYS ON SUNDAY(FR) - ž. Zuzana Vokálková, za ním byli ARLINGTON - ž. Jiří Chaloupka, SKYLINE RUNNER(IRE) - ž. Aurelien Lemaitre, další dvojice TOUCH OF GENIUS(IRE) - ž. Tomáš Lukášek, SOLAR ECLIPSE(GB) - ž. Bauyrzhan Murzabayev, trojice BONYS - ž. Martin Laube, LEGIONAR(GB) - ž. Zdenko Šmida, KALYPSO OF GRACIE - ž. Jiří Palík a pole uzavíral FERNANDO - ž. Jan Rája. Až do lahovického oblouku se pořadí neměnilo. V cílové rovině na vedoucího ALWAYS ON SUNDAY(FR) začali útočit TOUCH OF GENIUS(IRE) a silnější koncovkou svěřenci trenéra Ludvíka Harise BONYS a FERNANDO. Na vedoucí pozici odolal a jistě o 1 a 3/4 délky zvítězil stylem start - cíl ALWAYS ON SUNDAY(FR) - ž. Zuzana Vokálková (majitel: Monte Negro, trenér: Radek Holčák), druhý byl BONYS - ž. Martin Laube, třetí o nos FERNANDO - ž. Jan Rája, čtvrtý o 1 délku TOUCH OF GENIUS(IRE) - ž. Tomáš Lukášek, pátý o 1 a 1/4 délky SOLAR ECLIPSE(GB) - ž. Bauyrzhan Murzabayev, 6. LEGIONAR(GB), 7. ARLINGTON, 8. KALYPSO OF GRACIE, 9. SKYLINE RUNNER(IRE).


785.jpg

Po derby byl na programu v pořadní šestý dostih I. kat. na 2200 m pro 3-leté klisny. Výkonností vynikaly dvě klisny: COFFOLA(IRE) - ž. Bauyrzhan Murzabayev (pravidelně se umísťující v dostizích nejvyšších kategorií) a HESSOESSE(FR) - ž. Jan Rája (vítězka v posledním startu a účastnice dostihu kategorie Listed ve Francii). Vedení se ujala dvojice STEALING A WIN(IRE) - ž. Jiří Chaloupka a LUXIA - ž. Jaromír Šafář, druhá byla COFFOLA(IRE) - ž. Bauyrzhan Murzabayev, vedle ní CELESTE - ž. Martin Laube, následovaly HESSOESSE(FR) - ž. Jan Rája, BELA BONITA - ž. Tomáš Lukášek, TAFILLY(IRE) - ž. Radek Koplík a pole uzavíraly WAVE OF GRACIE - ž. Jiří Palík s ENGELE(FR) - ž. Petr Foret. V polovině dostihu převzala vedení LUXIA, na druhou pozici ke STEALING A WIN(IRE) se posunula CELESTE, čtvrtá byla TAFILLY(IRE). V cílové rovině silným finišem přišla do čela ze zadních pozic a stala se vítězkou HESSOESSE(FR) - ž. Jan Rája (majitel: Dr.Charvát, trenér: Pavel Tůma), druhá byla o 3/4 délky LUXIA - ž. Jaromír Šafář, třetí o 2 a 1/4 délky COFFOLA(IRE) - ž. Bauyrzhan Murzabayev, čtvrtá o 1 a 1/4 délky CELESTE - ž. Martin Laube, pátá o 3 délky BELA BONITA - ž. Tomáš Lukášek, 6. WAVE OF GRACIE, 7. STEALING A WIN(IRE), 8. TAFILLY(IRE), 9. ENGELE(FR).


786.jpg

Sedmým dostihem byla Simsonova cena II. kat. na 1200 m pro 2-leté. Favorizován byl KISSI BOY - ž. Jakub Pavlíček, vítězný při svém prvním startu v dostihu III. kat. Nejlépe odskočil PAMPALINI(IRE) - ž. Tomáš Lukášek, po sto metrech šel na špici KISSI BOY - ž. Jakub Pavlíček, v lahovickém oblouku se k němu připojil GOLDEN ALIGHIERI - ž. Michal Mach, třetí byl PAMPALINI(IRE) - ž. Tomáš Lukášek, za ním RABBIT WIN(IRE) - Michal Hrouda, RABBIT BATED(GB) - ž. Martin Laube, LIANEL(GB) - ž. Jan Rája a MAMBO - ž. Jaromír Šafář. Zvítězil GOLDEN ALIGHIERI - ž. Michal Mach, druhý byl o 4 délky LIANEL(GB) - ž. Jan Rája, třetí o 4 délky RABBIT BATED(GB) - ž. Martin Laube, čtvrtý o hlavu KISSI BOY - ž. Jakub Pavlíček, pátá o 3 a 1/2 délky RABBIT WIN(IRE) - Michal Hrouda, 6. PAMPALINI(IRE), 7. MAMBO.


787.jpg

Poslední dostih III. kat. na 1800 m patřil 3-letým nezvítězivším, na startu bylo 11 koní. Kompaktní pole vodil HORDUBAL(FR) - ž. Pert Foret, vedle něj byl KISSI STURM - ž. Jakub Pavlíček. V cíli měl nejlepší finiš POLISH PEARL(IRE) - ž. Bauyrzhan Murzabayev, druhý o 4 a 1/2 délky byl HORDUBAL(FR) - ž. Pert Foret, třetí o 3/4 délky GUILLOTINE SHAVE(IRE) - ž. Jiří Palík, čtvrtá o 3 délky FAMOUS VALLEY(IRE) - ž. Jan Rája, pátý KISSI STURM - ž. Jakub Pavlíček.


Vítězství v 97. Českém derby si zásluhou celého týmu připsal český odchovanec JOSEPH, v jehož sedle byl ž. Jiří Palík, trénován je ve Dvorcích Pavlem Tůmou a majitelem a zároveň chovatelem je JUDr. Jiří Charvát. Zlatý pohár vyhrála už podruhé dvojice ALWAYS ON SUNDAY(FR) - ž. Zuzana Vokálková v tréninku Radka Holčáka a majitelem je stáj Monte Negro. Vítězství v dnešním dni patřila převážně outsiderům. Několikrát padly sankce za nadměrné použití bičíku, většinou ve výši honoráře jezdce.


Hana Vytopilová
e-mail: info@hv-foto.cz


788.jpg

789.jpg

790.jpg

791.jpg

792.jpg

793.jpg

794.jpg

795.jpg

796.jpg

797.jpg

798.jpg

799.jpg
info@hv-foto.cz
Přebírání materiálů z této stránky bez předchozí dohody je zakázáno.
Fotografie a články z těchto stránek podléhají autorskému právu.
© 2009 - 2024
Autor webu: Petr Šrom
grafik@seznam.cz